Automatyczna skrzynia biegów - korzyść czy wada?

Szybkość z jaką podróżujemy dowolnym typem pojazdu uzależniona jest od obrotów silnika. Gdy kierujący pojazdem naciska pedał gazu zwiększa się moc, która przekazywana jest przez silnik pojazdu na jego koła, i w ten sposób zwiększa się szybkość obrotów. Ta moc, która pochodzi z napędu i jest przekazywana na koła nie jest kierowana wprost ale za pośrednictwem skrzyni biegów. Kiedy zmienia się bieg jednocześnie zmienia się przekazanie mocy w zależności od momentu obrotowego silnika w danej chwili.

Modułem samochodu, który bierze udział bezpośrednio w zmianie biegów jest wspomniana skrzynia biegów. Wyróżnić można skrzynie biegów ręczne oraz automatyczne (ponadto można także mówić o półautomatycznych skrzyniach biegów). W jaki sposób pracuje ręczna skrzynia biegów każdy szofer wyśmienicie rozumie z tego względu iż jest to zwykle spotykane w Europie rozwiązanie. Niejako dla odmiany w Ameryce przeważnie spotyka się auta z automatycznymi skrzyniami biegów przez co tamtejsi kierowcy po przyjeździe do Starego Świata mogą mieć nieliche problemy z przestawieniem się na jazdę z manualną skrzynią biegów. Automatyczna skrzynia biegów jest o wiele bardziej komfortowa dla kierowcy, umożliwia skierowanie pełni koncentracji na to co dzieje się przed nim na jezdni zamiast myśleć o tym kiedy zmienić bieg – dla pewnych kierowców nie musi to być żadnym dylematem, jednakże niedoświadczeni kierowcy muszą mieć trochę czasu żeby zautomatyzować mechanizm przekładania biegów w taki sposób aby nie wymagał on skupienia.

W naszym kraju dość trudno jest trafić na samochód z automatyczną skrzynią biegów ponieważ, po pierwsze jako nowe są one o wiele droższe niż takie ze skrzynią ręczną, a po wtóre polscy kierowcy nie do końca pokładają zaufanie w takim rozwiązaniu z powodu pogłosek jakie krążą na ich temat. Panuje przekonanie iż automatyczne skrzynie biegów są dość skomplikowane a ponadto kosztowne w serwisowaniu (zobacz: http://www.skrzyniebiegowpodlaski.pl/naprawa/. Takie poglądy nie są całkowicie bezpodstawne. W większości przypadków o ile już przychodzi do usterki to naprawa automatycznej skrzyni biegów jest kosztem jaki osiągnąć może nawet paręnaście tysięcy złotych. Ze względu na marną liczbę takich samochodów jeżdżących po kraju trudno porównywać jakiekolwiek dane statystyczne bowiem przy przewadze aut z manualną skrzynią biegów można by dojść do wniosków, iż to właśnie one zużywają się częściej.