Wymóg jazdy na światłach w dzień

W Polsce, podobnie jak we wszystkich innych krajach Unii Europejskiej funkcjonuje obowiązek poruszania się przez cały dzień po drogach z włączonym oświetleniem samochodu przez cały rok. Prawo takie weszło w życie w roku 2007, dla przypomnienia wcześniej obowiązywał nakaz jazdy z włączonym oświetleniem w okresie od marca do października. Wymóg ten jest szeroko egzekwowany ponieważ za jazdę bez włączonych lamp kierowcy grozi ukaranie mandatem oraz punktami karnymi. Warto o tym pamiętać gdyż nie tylko pozwoli to zaoszczędzić na mandacie, ale przyczynia się w wyraźny sposób do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.

przednie reflektory samochodowe starego typuKierowcy często narzekają, że nakaz ten generuje im dodatkowe koszty eksploatacji samochodu, ponieważ z jednej strony żarówki szybciej się zużywają i przepalają, a z drugiej rośnie (choć w nieznaczny sposób) zużycie paliwa. Wielu z nich zamiast jazdy na światłach dziennych preferuje montaż oświetlenia ledowego, choć na forach samochodowych często wypomina się iż lampki te nie zapewniają dostatecznej widoczności na drodze, takiej jaką zapewnia oryginalny reflektor z włączonymi światłami do jazdy dziennej. Inni jeżdżą na światłach przeciwmgielnych zamiast na światłach dziennych, co jest niezgodne z przepisami przez co ryzykują mandat.

reflektorNowe samochody są z roku na rok coraz bardziej skomplikowane i zaawansowane pod względem technicznym, trend ten nie omija także reflektorów montowanych we współczesnych autach. Łatwo to zauważyć, wystarczy przyjrzeć się nowemu samochodowi z ostatnich paru lat i takiemu sprzed lat dwudziestu. Zauważymy iż współczesne reflektory, a zwłaszcza reflektor przedni, mają wymyślne i skomplikowane kształty jakich próżno szukać w starszych autach. Wpływa to pozytywnie na estetykę samych samochodów ale zarazem podnosi w wymierny sposób koszty wymiany takiego reflektora w przypadku jego uszkodzenia, a siłą rzeczy to właśnie reflektory najłatwiej uszkodzić w trakcie różnych stłuczek, nawet nie samych kolizji na drodze ale po prostu podczas zwykłego parkowania. Nierzadko przecież wielu kierowców upiera się za wszelką cenę by zmieścić się w ciasne miejsce parkingowe zamiast poszukać innego, a przez to ryzykują obtarcia i stłuczki, nie tylko własnego pojazdu, ale i innych samochodów.