Kilka zdań o przyczepach samochodowych

przyczepa

Musieliście któregoś dnia zetknąć się z podobną sytuacją, że chcieliście przetransportować niejaki znaczniejszy ładunek samochodem, jednakowoż wcale nie mieścił się on do auta. To dość denerwujące, gdyż należy natenczas zlecać przewóz i wykładać za niego. Niestety, chociaż bardziej nowoczesne roczniki pojazdów osobowych są coraz to większe, to sfera bagażowa w zaczarowany sposób zupełnie nam się nie rozszerza, wszystko to przechodzi chyba jedynie w miarę blachy na nadwozie, jakie to robią się wyłącznie bardziej oryginalne. Przeto kiedy człowiek chce odstawić cokolwiek znaczniejszego, chociażby kilka mebli, to powinien pomyśleć o przyczepie. Przyczepy są bowiem najwydajniejszym sposobem na powiększenie ładowności auta, jakkolwiek łączy się to z kilkoma ograniczeniami.

Jak sama definicja sygnalizuje przyczepę trzeba w jakiś sposób „przyczepić” do pojazdu. Dokonuje się to poprzez specjalne haki, które położone są z tyłu samochodu. Tego rodzaju hak stosunkowo sprawnie podtrzymuje przyczepę i nie daje się jej odłączyć, co mogłoby przyjąć dosyć katastrofalne rezultaty, gdyby przydarzyło się komukolwiek na szosie w trakcie podróży. Niefortunnie nie każde auto jest wyekwipowany w hak do ciągnięcia przyczepy i gdy ktokolwiek zakłada możność doczepienia jej do auta to potrzebuje na własną rękę zamówić montaż haku. Żeby mieć gwarancję, że ten hak nie oberwie się w ciągu podróży nie można tego realizować rzecz wiadoma samemu. Należy się po to skierować do specjalisty, który zapewni solidność przymocowania haku w samochodzie, do tego stopnia by nie pozwolić na odwiązanie się przyczepy w ciągu jazdy.

Oprócz tego przyczepy podlegają wielu tym samym regulacjom co same samochody. Poza tym, iż przyczepa potrzebuje posiadać homologację dopuszczającą ją do ruchu drogowego to jeszcze trzeba ją zarejestrować jednakowo jak samochód oraz pozyskuje ona samodzielne tablice rejestracyjne. Ponadto dowolna przyczepa musi respektować normy bezpieczeństwa, a zatem w szczególności mieć prawidłowe oświetlenie, jakie musi być powiązane z oświetleniem pojazdu. Każdy ruch jaki wykonuje samochód, a który ma być sygnalizowany akuratnymi światłami ma być powielany przez lampy przyczepy bowiem zakrywa ona czasem cały koniec wozu, zatem w innym wypadku kierowcy podążający za podobnym samochodem ciągnącym przyczepę nie wiedzieliby co też to auto zamierza zrobić.

Występuje sporo rozmaitych odmian przyczep, od zupełnie spedycyjnych do przyczep o przeznaczeniu specjalnym, jak choćby przyczepy do holowania łodzi czy przyczepy do transportu zwierząt lub przyczepy kampingowe. Z przyczep korzystają w równej mierze samochody osobowe jak również ciężarowe, przypuszczalnie nawet te drugie znacznie częściej, albowiem ich głównym zastosowaniem jest przewóz towarów, jakie czasami są stosunkowo duże i dostarczane na poważne trasy, zatem korzystne jest transportowanie ich jednocześnie w przyczepie by zaoszczędzić na koszcie przewozu. Rozpoznawalnym typem przyczep dla samochodów ciężarowych są również przyczepy TIR’ów. Sam TIR to zasadniczo ciągnik siodłowy, jaki bez przyczepy nic generalnie nam nie przetransportuje. Logiczne jest w takim przypadku iż przyczepy są niesamowicie potrzebnym akcesorium w transporcie drogowym.