Nissan Sunny

Nissan Sunny

Nissan Sunny jest modelem jaki na rynku europejskim poprzedzał Almerę. Nazwa Sunny do tej pory funkcjonuje na paru rynkach azjatyckich. Początki pojazdów powstających pod niniejszą nazwą sięgają jeszcze lat 60-tych, natomiast wpierw Nissan oferował je na rynkach międzynarodowych pod inną nazwą oraz marką – Datsun.

Dopiero od 1982 odmiana B11 produkowana w latach 1982-86 występowała poza Japonią pod nazwą Nissan Sunny. B11 był pierwszym pojazdem Nissana w tej klasie aut (niższa klasa średnia) wyposażonym w napęd z przodu. Osiągalne w sprzedaży wariacje nadwozia to dwu- oraz czterodrzwiowy sedan, trzy- i pięciodrzwiowy hatchback i pięciodrzwiowe kombi. Motory które zastosowano do napędzania takich pojazdów to benzynowe jednostki o objętości 1.3 oraz 1.5 litra oraz diesel o kubaturze 1.7 litra.

W latach 1986-1991 w Europie dostępna była następna generacja Nissana Sunny – B12. W tamtej odmianie była poza tym wersja z napędem na cztery koła. Pod względem technologicznym B12 był porównywalny do prekursora, wszelako diametralnie od początku zaprojektowano karoserię. Za napęd posłużyły motory benzynowe o pojemnościach: 1.0, 1.3, 1.4, 1.6, 1.8 litra oraz diesel o kubaturze 1.7 litra. Auta takie cieszyły się olbrzymim powodzeniem oraz uznaniem konsumentów z powodu dużej niezawodności oraz oszczędności (niewysokie zużycie paliwa).